Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Turku

Ptasia Grypa H5N8

Warszawa, dnia stycznia 2015 r.

Inspekcja Weterynaryjna

Główny Lekarz Weterynarii

 

Wojewódzcy Lekarze Weterynarii - wszyscy -

Nasz znak: GIWz-402-6/2015(])

Dot. sprawy nr:                                                                                  pismo z dnia:

W związku z informacjami, otrzymanymi dnia 22 stycznia 2014 r. z Komisji Europejskiej, Główny Lekarz Weterynarii zawiadamia, że Krajowe Laboratorium Referencyjne w Niemczech, potwierdziło dnia 20 stycznia br. obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, w próbkach pobranych do badań laboratoryjnych, pochodzących z gospodarstwa, na terenie którego utrzymywano drób w celach niekomercyjnych. Wspomniane gospodarstwo, znajduje się w miejscowości Anklam na terenie powiatuGreifswald, w kraju związkowym Meklemburgia - Pomorze Przednie.

Bezpośrednią przyczyną działań, podjętych przez niemieckie służby weterynaryjne, było zgłoszenie padnięć 4 z ogólnej liczby 98 utrzymywanych sztuk drobiu, przez właściciela tego gospodarstwa.

Zgodnie z przepisami dyrektywy Rady 2005/94/WE z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie wspólnotowych środków zwalczania grypy ptaków i uchylającej dyrektywę 92/40/EWG wokół ogniska choroby ustanowiono obszar zagrożony i zawarty w nim obszar zapowietrzony. Drób w ognisku choroby został zabity pod urzędowym nadzorem a zwłoki unieszkodliwione. Na obecnym etapie prowadzonego dochodzenia epizootycznego, nie udało się ustalić źródła zakażenia.

Z uzyskanych informacji wynika, że drób utrzymywany w gospodarstwie nie był przedmiotem wysyłek do innych krajów związkowych w Niemczech, państw członkowskich ani krajów trzecich.

Komisja Europejska zamierza przyjąć decyzję wykonawczą dotyczącą niektórych środków ochronnych w odniesieniu do tego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8.

W związku z powyższym, uwzględniając fakt stwierdzenia w ostatnim czasie dwóch ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, na terenie Meklemburgii - Pomorze

Przednie, poleca się objęcie szczególnym nadzorem miejsc docelowych dla przesyłek drobiu i jego produktów, pochodzących z wspomnianego wyżej kraju związkowego, a w szczególności z powiatów Rostok i Greifswald, po dokonaniu weryfikacji powiadomień o takich przesyłkach, w systemie informatycznym TRACES.

Należy również kontynuować działania w zakresie uświadamiania hodowcói producentów drobiu o możliwości przeniesienia wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, na fermy drobiu za pośrednictwem osób, pojazdów lub sprzętu związanego z jego utrzymywaniem.

Nie wolno również lekceważyć zagrożenia, jakie stanowi wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N8 dla gospodarstw przyzagrodowych, w których niejednokrotnie istnieje możliwość kontaktowania się drobiu z dzikim ptactwem.

Biorąc pod uwagę specyfikę tych gospodarstw, kwestia zabezpieczenia utrzymywanego w nich drobiu przed dostępem dzikiego ptactwa powinna być nieodłącznym elementem prowadzonej dotychczas kampanii informacyjnej, tym bardziej, że chwili obecnej, wymagania w zakresie bioasekuracji, takie jak np. zabezpieczenie budynków przed dostępem innych zwierząt niż utrzymywane w gospodarstwie, zaopatrzenie w maty dezynfekcyjne na wypadek zagrożenia epizootycznego, posiadanie środków dezynfekcyjnych w ilości niezbędnej do prowadzenia doraźnej dezynfekcji, wynikające z przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych, jakie muszą spełniać gospodarstwa w przypadku, gdy zwierzęta lub środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego pochodzące z tych gospodarstw są wprowadzane na rynek (Dz. U. z 2003 r. Nr 168 poz. 1643), nie odnoszą się do tych gospodarstw, w których drób utrzymywany jest na potrzeby własne.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że dotychczas odnotowano w Niemczech pięć ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, w tym trzy w kraju związkowym Meklemburgia - Pomorze Przednie.

Jeżeli w przedmiotowej sprawie pojawią się kolejne istotne informacje, zostaną one Państwu niezwłocznie przekazane.

 

 

Metadane

Data publikacji : 18.02.2016
Data modyfikacji : 19.02.2016
Podmiot udostępniający informację:
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Turku
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Łukasz Różycki
Osoba udostępniająca informację:
Łukasz Różycki
Osoba modyfikująca informację:
Łukasz Różycki

Opcje strony

do góry